Planetaryum
Nedir ?
Nedir ?

Günümüzden yüzyıl önce insan oğlunun genel yaşam alanlarına yapılan en uzak keşif kutuplarla sınırlıydı.

Günümüz dünyasında uzaklara olan keşfimiz kendi yaşadığımız güneş siteminde ki gezegenlerden gitmeyi hayal ederken bile düşüncemizin sınırlarını zorlayan galaksilerin  sınırlarına dayandı.

Bugün, yüzyıl öncesinden farklı olarak bu uzak Dünyaları ve ortamların simülasyonu Planetaryumla mümkün oldu.

 Planetaryum günümüz projeksiyon ve simülasyon teknolojisini kullanarak uzayı küre içerisinde insanı kuşatan bir ortamda simule etmemizi sağlayarak, uzay keşiflerini herkesin yaşamasına imkan veren küresel sinemaya verilen isimdir.

İçerik

Planetaryumda uzayın derinliklerine yapılan yolculukların yanında, insanı kuşatan görsel yapısı sayesinde, insan vücudunun tanıtıldığı görsel filmlerden, özel show ve filmlere kadar küresel ortamın avantajını kullanan çok çeşitli gösterimler yapılabilir. Bugüne kadar yapılmış yüzlerce planetaryum filmi uzay temasının yanında, eski çağlardaki dinozorları, tarihi büyük olayları, konserlerin simülasyonu vb. bir çok konuda eşsiz bir görsel show imkanı sağlamaktadır.

Planlama Kriteri

Planetaryumlar ömcelikli olarak çaplarına göre sonra’da gösterim için kullanılan teknoloji çeşidine göre sınıflandırılırlar.

  Çaplar günümüz projeksiyon teknolojisi ile 3 metre (8 kişilik) çap ile 40 metre (1000 Kişilik) Planetaryumlara kadar değişebilir. 3m çaplı bir planetaryum girişi ile 12 m2’lik bir alanda hizmet verebilirken. 1000 kişilik bir planetaryum 10 Milyon Dolara aşan bütçelerle  3000 m2 lik kullanım alanına kadar genişleyebilir.

  Gerçek bir küresel şov etkisinin yaşanması için, planetaryumun en az 8 m çapta olması tavsiye edilmektedir. Çap büyüdükçe insanın kendini uzayda hissetmesi etkisi artar.  8 m’den büyük planetaryumlarda maliyetler inşaat ve görüntü cihazlarının sayı ve özellikleriyle orantılı ve geometrik olarak artmaktadır.