Previous
Next
Nedir?

Günümüzden yüzyıl önce insan oğlunun genel yaşam alanlarına yapılan en uzak keşif kutuplarla sınırlıydı.

 Günümüz dünyasında uzaklara olan keşfimiz kendi yaşadığımız güneş siteminde ki gezegenlerden gitmeyi hayal ederken bile düşüncemizin sınırlarını zorlayan galaksilerin  sınırlarına dayandı.

  Bugün, yüzyıl öncesinden farklı olarak bu uzak Dünyaları ve ortamların simülasyonu Planetaryumla mümkün oldu.

  Planetaryum günümüz projeksiyon ve simülasyon teknolojisini kullanarak uzayı küre içerisinde insanı kuşatan bir ortamda simule etmemizi sağlayarak, uzay keşiflerini herkesin yaşamasına imkan veren küresel sinemaya verilen isimdir.

İçerik
Hangi Tip

Planetaryumda uzayın derinliklerine yapılan yolculukların yanında, insanı kuşatan görsel yapısı sayesinde, insan vücudunun tanıtıldığı görsel filmlerden, özel show ve filmlere kadar küresel ortamın avantajını kullanan çok çeşitli gösterimler yapılabilir. 

Bugüne kadar yapılmış yüzlerce planetaryum filmi uzay temasının yanında, eski çağlardaki dinozorları, tarihi büyük olayları, konserlerin simülasyonu vb. bir çok konuda eşsiz bir görsel show imkanı sağlamaktadır.

Planetaryumlar öncelikli olarak çaplarına göre sonra’da gösterim için kullanılan teknoloji çeşidine göre sınıflandırılırlar.

  Çaplar günümüz projeksiyon teknolojisi ile 3 metre (8 kişilik) çap ile 40 metre (1000 Kişilik) Planetaryumlara kadar değişebilir. 3m çaplı bir planetaryum girişi ile 12 m2’lik bir alanda hizmet verebilirken. 1000 kişilik bir planetaryum 10 Milyon Dolara aşan bütçelerle  3000 m2 lik kullanım alanına kadar genişleyebilir.

  Gerçek bir küresel şov etkisinin yaşanması için, planetaryumun en az 8 m çapta olması tavsiye edilmektedir. Çap büyüdükçe insanın kendini uzayda hissetmesi etkisi artar.  8 m’den büyük planetaryumlarda maliyetler inşaat ve görüntü cihazlarının sayı ve özellikleriyle orantılı ve geometrik olarak artmaktadır.

Çözünürlük, Kontrast değerleri, Bakım Maliyetleri, Kullanışlılık gibi unsurlar ön plana çıkmaktadır. Kullanılan projeksiyonların en son Laser/Led teknolojisine sahip olmaları bakım maliyetlerini önemli oranda düşürmektedir. Kontrast değerleri uzayın siyah görüntüsü içinde yıldızların net olarak görünmesi açısından önemlidir. Çözünürlüğün yüksek olması görüntünün detaylarının derecesini belirleyen en önemli faktördür.

Planlama Kriterleri

Proje Çapının Belirlenmesi

Görüntü Yüzey Tipinin Belirlenmesi

Görüntü Sistemi

Ses Sistemi

Planetaryum Yazılımları

Show Kontrol Sistemi ve Donanımlar

Çoklu Projeksiyon Sistemi

Günümüzde kullanılan Planateryum görüntü sistemleri içerisinde teknolojinin son imkanlarını kullanan efektif bir çözümdür. Görüntü Mühendisliğinin en üst seviyede kullanıldığı sistem, küresel bükümü eş zamanlı olarak yapmak için büyük işlem ve yazılım gücüne ihtiyaç duymaktadır. 8 metre’den büyük çaplar için uygundur. Uygulama kalitesine göre üstün kalitede görüntüyü izleyiciye sunma imkanı verir.

Sistemin kalitesini belirleyen unsur, projeksiyon seçimi, konfor şartları, kablolama kalitesi, bilgisayar donanımı, yazılım vb., tüm şartların kusursuz optimize edildiği bir mühendisliğin doğru uygulanmasıdır.

Solda 8 Projektörlü Ertech UygulamasıSağda 6 Projektörlü Sistem Dizaynı 

Planetaryum Uygulamaları

ErtPlanet 3 Boyutlu ve 2 Boyutlu gösterim teknolojileri konusunda önemli AR-GE çalışmaları yapmış ve bu konuda ki uzmanlığla Planeteryum Sistemleri üretmekte ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. İlk Planeteryumunu Optik olarak Türkmenistan Medeni Dinç Uzay Merkezinde 8m çaplı olarak gerçekleştiren şirket. Projenin tasarımı, ekipmanı, uygulanması ve montajı dahil olmak üzere  tüm projeyi anahtar teslimi gerçekleştirmiştir.

Siz Hayal Edin Biz Gerçekleştirelim

Bütün soru, öneri ve teklif talepleriniz için bizimle irtibata geçebilirisiniz.